پلی لیست ماه را بشنوید
جدیدترین ها
فشن و استایل
جدایی از جسم، پرواز روح
فیلم
کومیکو در جستجوی گنج
فرهنگ و هنر
ما همه مهاجریم. Ellis پروژه جدید JR با همراهی Robert Deniro
فیلم
یکی از بهترین فیلم های کمدی سال
موسیقی
معرفی موسیقیدان ماه Simen Mitlid
فشن و استایل
نگاهی به پرطرفدارترین ترند پارچهٌ امسال
پچ پچ
آداب و رفتار حرفه ای : شرکت در جلسات ١
بی جوراب را
درصندوق های خود دریافت کنید

نوک سینه را آزاد کنید

این فیلم اولین تجربه کارگردانی لینا اسکو “Lina Esco”خبرنگار آمریکایی است و شاید به همین دلیل نمی بایست از نظر کیفیت انتظار زیادی از این فیلم داشته باشیم. شاید بهتر است از این زاویه به آن نگاه کرد که اسکو، بیشتر از دید یک خبرنگار تصمیم گرفته تا نظریات و باورهای خود را در قالب فیلمی که بر پایه واقعیت شکل گرفته منعکس کند و جنبشی را که در گذشته اتفاق افتاده و کمتر مورد پوشش رسانه‌ها قرار گرفته بوده را دوباره زنده کند تا عدم پوشش رسانه ای این جنبش را زیر سئوال ببرد. انتخاب این موضوع حساس و بسیار مهم شاید برای تجربه اول یک کارگردان انتخاب بسیار بزرگی باشد ولی‌ از طرف دیگر این فیلم نقطه آغاز بسیار مهمی‌ برای شروع یک حرکت است تا که گفتمان و مذاکرات جدید ایجاد گردند.


کارگردان و هنرپیشگان فیلمِ “Free the Nipple” پس از اکران این فیلم در سینمای “IFC” در گفتمانی اعلام کردند که با وجود اینکه در شهر نیویورک (جایی‌ که این فیلم ساخته شده)، نمایش سر سینه زن قانونیست ولی‌ گروه فیلم‌سازی در طی فیلم برداری به کررات با مشکلات گونانی روبرو شده اند. مثلًا پلیس با دیدن زنان نیمه برهنه‌ دچار دگرگونی شده و روند کار را متوقف می کرده است و تیم فیلمبرداری با وجود داشتن مجوز برای به پایان رساندن فیلم مجبور شدند اکثر صحنه‌ها را یکباره و تنها در یک تیک بگیرند، تا جاییکه برخی‌ از صحنه های فیلم حتی بطور مستند تهیه شده اند.

با اینکه این فیلم بر اساس حوادث حقیقی ساخته شده، رسانه‌ها هیچگاه این جنبش را منعکس نکرده و پلیس تنها با دستگیر کردن اعضای گروه و متوقف کردن این حرکت سعی‌ بر خاموش کردن جنبش داشته است. در واقع ایدهٔ اصلی‌ فیلم زمانی‌ بوجود آمد که کارگردانِ فیلم اسکو” از دوست نزدیکش شنید که وقتی‌ نوزاد بوده مادرش به جرم شیردهی او در کلیسا برای همیشه از رفتن به کلیسا اخراج شده است.

یکی از اهداف اسکواز فیلمش این بود که نشان دهد ، آمریکایی که به عنوان سمبل آزادی شناخته شده است بیشتر از حد تصور بسته و محدود است. او باور دارد که در گذشته برای اینکه پیامبران موفق شوند تا وظیفه الهی خود را به‌ گوش همه مردم برسانند۲۰۰۰ سال زمان احتیاج بوده، ولی‌ امروزه با وجود دسترسی آسان به دنیایی مجازی و ارتباطات، هر گونه تغییر سریع در جهان ممکن است و این وظیفه ماست که از این فرصت طلایی در جهت حرکت به سمت دنیایی‌ بهتر استفاده کنیم.

جنبش آزاد کردن سر سینه ممکن است با معانی بسیار زیاد دیگری اشتباه گرفته شود ولی‌ در واقع پیام اصلی‌ در این است که در جوامع امروزی زنان در شرایط نابرابر به دنیا می‌‌آیند و این مسئولیت تک تک ماست که در قالب فرم‌های مختلف مخالفت خود را اعلام کنیم تا شرایط را به تساوی و برابری برسانیم. نابرابری و سوء استفاده از جنسیت در تاریخ بشر فراوان دیده شده و این مشکل همواره مد نظر و اعتصاب بسیاری در گوشه و کنار دنیا قرار گرفته است، بطور مثال چندی پیش اعتصاب زنان روسیه علیه فحشا و سوء استفاده غیر قانونی از بدن زنان، موجب شد که گروهی به صورت نیمه برهنه نیز مخالفت خود را نسبت به این موضوع نشان دهند. بر خلاف آنکه بسیاری مخالف استفاده از برهنگی به عنوان ابزاری در راه اعتصاب هستند، گروه دیگر معتقدند که برهنگی راهیست برای جلب کردن توجه دیگران تا با شکّه کردن رسانه ها، آگاهی را سریع‌تر به گوش دیگران برسانند.

از جمله نکات مهم دیگری که اسکو پس از اکران فیلمش به آن اشاره کرد این بود که کودکان گرایش به دنبال کردن قهرمانان دارند و این قهرمانان حال حاضر ما هستند که دلیل بسیاری از خشونت ها و نابرابریهای دنیای امروز می باشند. پس ما برای تغییر استانداردهای اجتماعی و فرهنگی به داستانها و قهرمانان جدید نیاز داریم.

در آخر اسکوبینندگان را با سوالی عمیق ترک کرده و قضاوت را به دست تماشاگران گذاشت و آن اینکه : کدام یک خطرناک تر است خشونت یا سر سینه یک زن؟

گردآورنده آزاده تاج - ۹۳/۱۰/۰۳
چطور بود؟

عالی
۵۷ %

باحال
۲۰ %

...اِی
۹ %

!نُچ
۱۲ %
دانلود خلاصه کتاب ماه
چایی با سمیرا
دستور غذاهای گیاهی
استایل های خیابانی
پادکست موسیقی سامانیزم