پلی لیست ماه را بشنوید
جدیدترین ها
فشن و استایل
جدایی از جسم، پرواز روح
فیلم
کومیکو در جستجوی گنج
فرهنگ و هنر
ما همه مهاجریم. Ellis پروژه جدید JR با همراهی Robert Deniro
فیلم
یکی از بهترین فیلم های کمدی سال
موسیقی
معرفی موسیقیدان ماه Simen Mitlid
فشن و استایل
نگاهی به پرطرفدارترین ترند پارچهٌ امسال
پچ پچ
آداب و رفتار حرفه ای : شرکت در جلسات ١
بی جوراب را
درصندوق های خود دریافت کنید

معرفی ایریس وان هرپن (Iris Van Herpen)

©Photo: IRIS VAN HERPEN

آیا ایریس وان هرپن، نزدیکترین جانشین برای الکساندر مک کوئین خواهد بود؟

ایریس متولد سال ۱۹۸۴ از کشور هلند می باشد. او تحصیلات خود را در رشته طراحی لباس از دانشگاه آرتز در سال ۲۰۰۶ به پایان رسانده و پس از گذراندن دوره یک ساله کار آموزی برای الکساندر مک کوئین (Alexander McQueen) و کلاودی یانگسترا (Claudy Jongstra) تصمیم به بنیان گذاری برند خود در هلند می گیرد.

ایریس که جزو هیات اُت کوتور خانهٔ پاریس (Chambre Syndicale de la Haute Couture) می باشد، با طرح های خود نوعی نگاهی تازه به دنیای اُت کوتور معرفی می کند. ایریس که خیلی زود متوجه شد که سطح صاف پارچه به تنهایی برای دستان هنرمند و دنیای خلاقانه او محدود می باشد، همواره تلاش کرده ورای این محدودیت ها قدم بگذارد و همگان را با زبردستی هایش متعجب کند. لباس های ایریس وان هرپن قبل از هر چیز قطعه‌ای از هنر می باشند، هنری ارزشمند و گرانبها که دستان زیادی روزها و گاهی ماه ها بر آنها کار کرده اند تا آثاری متفاوت خلق کنند. ایریس با فرم دهی استثنایی خود به اشیاء بی ارزش از طریق پروسه ای کاملا طبیعی جان وجلایی باور نکردنی به اجسام می بخشد.

در یکی از اولین مجموعه هایش، ایریس سیم های آهنین ۷۰۰ چتر ارزان قیمت را از هم گشوده و این سیم های ساده را تبدیل به لباس هایی منحصر به فرد کرد.

او می گوید: برای من مهم این است که اشکال اصلی اجسام را حفظ کنم و طوری طرح های خود را با این اجسام تطبیق دهم که تماشگران دیگر قادر به تشخیص اجسام در کار من نباشند بلکه در نهایت شاهد یک نوع هنر مجسمه سازی بر بدن یک انسان باشند.

قابلیت های نهفته وان هرپن از همان ابتدا قابل پیشبینی و مد نظر بود و توجه انواع و اقسام موزه ها، تئاتر و باله ها را به خود جلب کرد. دیری نپایید که آوازه ایریس وان هرپن به گوش هنرمندان معتبری چون بیُرک (Björk) و لیدی گاگا (Lady Gaga) رسید و آنها علاقمندی خود را برای همکاری با او اعلام کرده و از کارهایش در کنسرت و موزیک ویدئوهای خود استفاده کردند.


از پلاستیک های بریده شده پی در پی مثلثی شکل تا ورقه های متالیک آهنی، همه چیز در دنیای او از ارزش و کاربرد خاصی برخوردارست. در هر صورت محدودیت در دنیای وان هرپن معنی نمیدهد.

او در سال ۲۰۱۳ اولین کلکسیون ردی تووِر (Ready To Wear ) خود را برای بهار/تابستان ۲۰۱۴ به بازار عرضه کرد تا عموم مردم نیز قادر به تهیه و استفاده از کارهای او باشند.

در کلکسیون ۲۰۱۱-۲۰۱۰ خود، ایریس با کمپانی بلژیکی اِن-وی (NV) همکاری کرد تا علاوه بر تولید اولین نمونه از چاپ ۳ بعدی و تلفیق کارهای دستی ماهرانه اش باعث نوآوری شگفت انگیزی شود، تا حدی که لباسهای ۳ بعدی وان هرپن به عنوان یکی از بهترین۵۰ اختراعات سال ۲۰۱۱ در مجله تایمز شناخته شد.

و البته به جرأت میتوان گفت که ایریس وان هرپن تنها طراحیست که قادر است به زیبایی، هنر مجسمه سازی را با طراحی لباس تلفیق کند.

او اولین طراحی است که چاپ ۳ بعدی را به صورتی کاملاً متفاوت، به دنیای مد و لباس معرفی کرد و معنی لباس را به ماورای سطح خسته کننده پارچه برد. در حقیقت مدت ها طول کشید که دیگر طراحان قادر به دنبال کردن راه او باشند. او در کارهایش از کیمیاگران قدیمی الهام می گیرد که عقیده داشتند هر شی قابلیت تبدیل به طلا را دارد. ایریس برای به واقعیت رساندن طرحهای ۳ بعدی خود با گروهی از معماران همکاری می کند تا غیر واقعیترین فرم ها را تبدیل به واقعیت کند.

گردآورنده آزاده تاج - ۹۳/۰۸/۲۲
چطور بود؟

عالی
۶۰ %

باحال
۳۵ %

...اِی
۵ %

!نُچ
۰ %
دانلود خلاصه کتاب ماه
چایی با سمیرا
دستور غذاهای گیاهی
استایل های خیابانی
پادکست موسیقی سامانیزم