پلی لیست ماه را بشنوید
جدیدترین ها
فشن و استایل
جدایی از جسم، پرواز روح
فیلم
کومیکو در جستجوی گنج
فرهنگ و هنر
ما همه مهاجریم. Ellis پروژه جدید JR با همراهی Robert Deniro
فیلم
یکی از بهترین فیلم های کمدی سال
موسیقی
معرفی موسیقیدان ماه Simen Mitlid
فشن و استایل
نگاهی به پرطرفدارترین ترند پارچهٌ امسال
پچ پچ
آداب و رفتار حرفه ای : شرکت در جلسات ١
بی جوراب را
درصندوق های خود دریافت کنید

موسیقی اسکاندیناوی بخش اول: نروژ

منطقه اسکاندیناوی مدت هاست که نقش بسیار پر رنگی را در صنعت موسیقی بازی می کند. امروزه تمامی چشم‌ها در دنیای موسیقی دیجیتال به اسکاندیناویا دوخته شده و تهیه کننده ها و موزیک کمپانی های مستقل این منطقه نقش بسیار مهمی را در کیفیت بالا و رو به رشد سریع صنعت موسیقی این منطقه بازی می کنند.

اسکاندیناوی ناحیه کوچکی واقع در شمال اروپاست که شامل ۳ کشور نروژ، دانمک و سوئد می باشد.با وجود اینکه هر یک از این ۳ کشوره کیفیت‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند همگی اما در یک ریشه مشترک اند و آن ریشه موسیقی فُلک می باشدموسیقیدانان اسکاندیناویایی با ریشهٔ آلمانی زبان خود از قدیم الایام در دنیای موسیقی‌ فعالیت داشته اند، اما آنها در ۲ دهه اخیر نقش آفرینی بسزایی خصوصاً در زمینه موسیقی‌ الکترونیک، اکسپریمنتال و ایندی پاپ داشته اند که توجه بسیاری از منتقدان موسیقی را در سراسر جهان به خود جلب کرده است.

ما هم تصمیم گرفتیم که هر ماه بطور منفرد در ۳ مقاله مختلف به معرفی محبوبترین گروه های اسکاندیناوی مورد علاقه بی جوراب بپردازیم و پلی-لیست هر ماه را نیز به بهترین ترانه های انتخاب شده از هر کشور اختصاص دهیم.

 

قسمت اول: نروژ

Rockettothesky گروه یک نفره ای است تشکیل شده از خواننده، شاعر و آهنگ ساز جنی وال Jenny Hval ساکن اُسلو در نروژ.  این خواننده اکسپریمنتال با شعرهای سکشوال (Sexual) خود که گوش دادن به آهنگ هایش را در ملا عام کمی سخت می‌کند تحصیلات خود را در رشته موسیقی از سیدنی استرالیا کسب کرده و بجز نوازندگی به عنوان شاعر، خبرنگار موسیقی و نویسنده نیز فعالیت دارد. او تا به حال ۲ کتاب بنام های (The Pearl Brewer“  Perlebryggeriet) در سال ۲۰۰۹ و (Sings with her eyes“Inn I ansiket”) را در سال ۲۰۱۲ چاپ و منتشر کرده است.

جنی وال در بین برخی از منتقدین موسیقی به عنوان موسیقیدانی فمنیست معروف است. او در مصاحبه‌ای با سایت pitchforc.com چنین عنوان کرد: اگر موسیقی و اشعار من فمنیسم خوانده می‌شوند این تنها به آن دلیل است که من جنسیت و نقش جنسیت را از طریق بدن و صدای خود کاوش می‌کنم، با این حال بسیار پیش می‌آید که در این راه با شکست مواجه شوم. سعی من بر این نیست که راه حلی باشم تا دنیایی آرمانی تر و آزادانه تر را خلق کنم. اگرچه باور دارم که موسیقی من خواب چنین دنیایی را می بیند.

او تا کنون ۵ آلبوم از خود منتشر کرده که ۲ آلبوم اول به نام های To Sing You Apple Trees و Medea در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ زیر اسم Rockettothesky منتشر شده و دو آلبوم بعدی ۲۰۱۱ Viscera و ۲۰۱۳ Innocence is Kinky زیر اسم شخصی Jeny Hval انتشار یافت و تولید گردید . آلبوم آخر او Meshes of Voice در سال ۲۰۱۴ محصول همکاری ۲ نفره Jenny Hval با Susanna Wallumrod می باشد.Mikhael Paskalev خواننده نروژی/بلغاری ساکن نروژ است. این خواننده پاپ نوپا با ریشه موسیقیایی ایندی/ آلترنتیو، کانتری و راک به سرعت خود را دنیای موسیقی به پیش می برد. از آهنگ‌های تک سازی گرفته تا استفاده از بیش از ۶ قطعه آلات موسیقی تنها در یک آهنگ، او گاهی حس تلو خوردن بین راک دهه ۵۰ و پاپ دهه ۶۰ را به شنونده می‌دهد و با این کار تنوع چشم گیری را در آلبوم خود ایجاد می کند. ویدیو های کم بودجه و ریسکی اما پر از هارمونی او قابلیت و خلاقیت میکائل پاسکاو را برای ساخت موسیقی های با کیفیت بالا و امکانات کم نشان می دهد. او حتی اجراهای زندهٌ خود را در مکان های غیر معمول و جالبی چون سالن آرایشگاه ترتیب می دهد. میکائل علاوه بر اولین آلبوم خود به نام What’s Life without Losers به تازگی یک ای-پی به نام Sayonara Saigon در آمریکا منتشر کرده و هم‌زمان در سراسر این کشور شروع به کنسرت گذاری کرد.


 


 


Erlend Øye خواننده جوان و فعال نروژی در چندین گروه مختلف همکاری داشته است. شهرت اصلی او به دلیل راه اندازی دو گروه The Whites Boy Alive و King of Convience بوده است که هر دو گروه در گذشته موفقیت چشم گیری را در اروپا به دست آوردند. گروه ۴ نفره The Whites Boy Alive که در برلین پایه گذاری شد در سال ۲۰۰۳ شکل گرفت. با وجود اینکه گروه سبک خود را ابتدا با الکترونیک/دنس آغاز کرد، کم کم به سمت ایندی/پاپ سوق داده شد. یکی از مشخصه های اصلی بند استفاده از پیانو رُدز Rhode در آثارشان بود. اما اولین آلبوم این بند Dreams بطور رسمی در سال ۲۰۰۶ تولید شد و تبدیل به بزرگترین موفقیت Erlend Øye شد.

Kings of Convenience اما گروه ایندی /پاپ نروژی دیگری بود که ارلند با همکاری Erik GlambekBøe در سال ۱۹۹۹تاٌسیس کرد. پس از انتشار آلبوم های Quiet is the new loud و Versus این گروه تصمیم به استراحتی ۳ ساله گرفت تا Bøe بتواند مدرک روانشناسی خود به اتمام برساند و در این مدت نیز Erlend به ساخت آلبوم شخصی اول خود را به نام Unrest پرداخت. این دو نفر دوباره در سال ۲۰۰۴ بهم پیوستند و آلبوم Riot on an Empty Street را منتشر کردند. سرانجام این دو پس از ۵ سال وقفه آلبومی به نام Declaration of Dependence را در سال ۲۰۰۹ منتشر کردند و سپس همکاری خود را به پایان رسانیدند.

Erlend Øye آلبوم سولوی خود Unrest and occasionally را نیز در سال ۲۰۱۴ منتشر کرد و سپس به عنوان دی-جی شروع به تور گذاشتن در سرتاسر اروپا و آمریکا پرداخت. او در حال حاضر مشغول به کار بر روی سولو آلبوم جدید دیگری در کشور ایسلند می باشد.


 


 


Highasakite گروه ایندی/پاپ-راک نروژی دیگری است و زمانی شکل گرفت که خواننده گروه Ingrid Helene Håvik هنگام تحصیل در رشته جاز با Trond Bersu درامر فعلی بند آشنا می‌شود. پس از دعوت از دیگر اعضا برای پیوستن به Highasakite این گروه اولین آلبوم خود به نام all That Floats with Rain را در عرض ۶ ماه منتشر می‌کند که مورد پسند بسیاری از منتقدین موسیقی قرار می گیرداما نکته جالب در آخرین آلبوم گروه وجود آهنگی به نام ایران است. اگرچه این ترانه نوعی شوخی است ولی انگار Highsakite سعی کرده با استفاده از درام تایکو و صدای قومی و اُرکستروار با این ترانه وارد سفری خیالی به ایران، بر پایهٌ برداشت‌های شخصی اش  شود. او از زنا و عرق خوری می‌گوید و در ازاء ریسک اعمالش را بریده شدن دو دستش می بیند!

اما در آلبوم بعدی به صورت بارزتری تاثیراتی از سبک الکترونیک و فُلک به گوش خورده می شود. آلبوم آخر ۴۵ دقیقه‌ای گروه به نام Silent Treatment از ۱۰ ترانه تشکیل شده است، می‌توان گفت که صدای اینگرید خواننده بند تأثیرات ژرفی بر کل آلبوم آخر گذاشته و عمق خاصی را به آهنگ‌ها داده تا حدی که تُن صدای او به عنوان یک آلت موسیقی بسیار مهم حس می شود. از مهمترین ترانه های این آلبوم می‌توان به Lover, Where Do you live? , Leaving No traces و leaving No traces اشاره کرد.


 


Sandra Kolstad ساندرا کلستا بخاطر اجراهای با کیفتِ بصری خود شهرت دارد. این خواننده الکترونیک نروژی که برخی او را ملکه الکترو-پاپ نروژ می‌خوانند تحصیلات اصلی اش را در پیانو کلاسیک به اتمام رسانده و به سرعت در حال صعود از پله های ترقی موسیقی می باشد. تور کنسرت های اروپای او de-force به شدت با استقبال روبرو شد و بینندگان را برای انتشار آثار آینده او تشنه نگاه داشت. او تولید کننده موسیقی خود نیز می‌باشد که این امر نادر خصوصاً بین خواننده‌های زن توجه خاصی را به سمت او کشانیده است. اولین ای-پی او All That We Are در سال ۲۰۰۹ منتشر شد و سپس دو آلبوم Crux, Nothing Lastsforever و Zero Gravity State of Mind حتی بیشتر از کارهای قبلی مورد استقبال قرار گرفته شد.

جدا از اجراهای زنده و موسیقی اِکستراواگانت اش، ویدئو های ساندرا کلستا هر کدام جداگانه داستان‌های افسون گرانانه ای برای گفتن دارند که تماشاگر را همراه خود به سیاحتی خوشایند دعوت می کند. جدیدترین ویدئو او rooms اتاق ها، در مورد یافتن اتاق‌های درونی و وجودی خود، دیگران و دنیاست. او می‌گوید بعضی از این اتاق‌ها پر هستند از آرامش و صلح و برخی دیگر پر از ترس. ممکن است در تمام اتاق‌های درونی مان همیشه باز نباشند، اما مهم اینست که با همراهی یکدیگر و یا تنها به کاوش تمامی درهای وجودی خود بپردازیم.


 


گردآورنده آزاده تاج - ۹۳/۱۰/۲۸
چطور بود؟

عالی
۸۴ %

باحال
۶ %

...اِی
۹ %

!نُچ
۰ %
دانلود خلاصه کتاب ماه
چایی با سمیرا
دستور غذاهای گیاهی
استایل های خیابانی
پادکست موسیقی سامانیزم