پلی لیست ماه را بشنوید
جدیدترین ها
فشن و استایل
جدایی از جسم، پرواز روح
فیلم
کومیکو در جستجوی گنج
فرهنگ و هنر
ما همه مهاجریم. Ellis پروژه جدید JR با همراهی Robert Deniro
فیلم
یکی از بهترین فیلم های کمدی سال
موسیقی
معرفی موسیقیدان ماه Simen Mitlid
فشن و استایل
نگاهی به پرطرفدارترین ترند پارچهٌ امسال
پچ پچ
آداب و رفتار حرفه ای : شرکت در جلسات ١
بی جوراب را
درصندوق های خود دریافت کنید

جراحی برای ازدواج، شمارش کالری و اعتیاد

Photo: www.mirror-mirror.org

پرسش: من به تازگی متوجه شده ام که با تغذیه ام مشکل اساسی دارم، ولی نمی‌توانم ریشه آن را پیدا کنم. من هر لحظه به غذایی که می خورم هر چقدر هم کم باشد فکر می کنم و مقدار کالری آن را می شمارم. این مسئله به حدی رسیده که باعث سلب تمرکز من در انجام امور روزانه زندگی‌ام شده و در همه زمان های بیداری چه در خانه و یا محیط درس ذهن ام را مشغول کرده استنمی دانم چطور ولی این مسئله چندین سال پیش هنگامی که دانشگاه را آغاز کردم شروع شد. تا قبل از آن من از ظاهر بدنم راضی بودم. در حالی که این روزها حتی برای دیدار دوستانم نگران می شوم که مبادا آنها ایرادی در ظاهر و فرم بدنم ببینندبه محض خوردن و یا نوشیدن چیزی، می خواهم به هر طریقی که شده غذای خورده شده را از بدنم دفع کنم و معمولاً تنها راه را انجام ورزش های طاقت فرسا و بیش از حد و یا تحریک بدنم به تهوع می بینم. این مسئله زندگی ام را مختل کرده است. چطور می‌توانم این مشکل را حل کنم؟

پاسخ: خواننده عزیز، با اینکه دنبال کردن رژیم های غذایی که نیاز به حساب کردن کالری دریافتی و آگاهی از آنچه به بدن وارد می‌شوند دارد، این قضیه نمی باست باعث ایجاد سردرگمی و مشکل عصبی و یا حتی اختلال امور زندگی شما گردد. مسئله ای که شما مطرح کرده اید بیشتر یک نوع اختلال تغذیه ای است که نه تنها ارتباطی با تنظیم وزن و تغذیه شما ندارد بلکه (چه باور کنید چه نه) نشاٌت گرفته از یک نوع واکنش های عصبی، اظطراب و حس کنترل است.

اختلال در تغذیه نوعی کسالت محسوب می‌شود که بیشتر در خانواده های ایده آلیست دیده می شود. این مسئله ممکن است در زندگی کودکان تأثیر گذاشته و بعدها اثرات خود را در زمان های نوجوانی ، بلوغ، ورود به دانشگاه و یا ازدواج فرزندان نشان دهد.

برای تشخیص اینکه آیا شما دچار اختلال و یا سوء تغذیه هستید یا خیر نکات زیر را در نظر بگیرید :

١- هدف از تغذیه مناسب کنترل وزن و سلامت است، در حالی که اختلال تغذیه ای سعی بر کنترل کردن عواطف و روان فرد را دارد.

٢- در یک رژیم مناسب و درست اعتماد به نفس فرد بستگی دارد به مسائل گوناگون ورای وزن و زیبایی، در حالی که در اختلال تغذیه ای اعتماد به نفس شما بر پایهٌ میزان وزن و لاغری شماست.

٣- در تغذیه درست روند کاهش وزن به عنوان مسیری برای رسیدن به تندرستی و ظاهری مناسب تر در نطر گرفته می شود ولی در اختلال تغذیه ای تنها راه رسیدن به شادی و خوشحالی فرد لاغری است.

۴- و در آخر در یک رژیم غذایی مناسب هدف کاهش وزن از طریق روش های سالم است در صورتی که در اختلال تغذیه ای هدف تنها کاهش وزن است، حال به هر طریق و روشی و فقط لاغر شدن است که مد نظر فرد قرار گرفته می شود. وقتی در تغذیه خود دچار اختلال هستید هر چقدر هم که لاغر باشید باز تمایل به کاهش وزن بیشتر دارید و حتی در نهایت فرد تلاش می کند که قسمت های لاغر بدنش را پنهان کند که این روزها کار سختی نخواهد بود.

باید به شما تبریک گفت که با تشخیص این مشکل نصف راه را طی کرده اید. این را بدانید که شما تنها نیستید و امروزه بسیاری از افراد بصورت نامحسوس یا مخفی دچار اختلال تغذیه اند و برخی حتی از داشتن این مشکل بی خبرند. حال که شما قسمت سخت مسئله، یعنی پذیرش وجود اختلال تغذیه ای را پذیرفته اید برای پیشبرد حل مشکل پیشنهاد می کنیم که در مورد احساستان با فردی قابل اطمینان مثل دوست نزدیک، خانواده، همسر و یا شریک زندگی خود صحبت کنید. قدم بعدی رجوع به دکتر شخصی و یا تغذیه جهت ارزیابی سلامت بالینی تان است، زیرا که اختلال تغذیه ای بر سلامت جسمی و ارگان بدن اثر مستقیم دارد.

مرحله بعدی تلاش در بالا بردن مقدار کالری دریافتی روزانه می باشد. این بدان معنا نیست که یکباره غذاهای سنگین و پرکالری مصرف کنید، بلکه باید با یک برنامه غذایی سالم و مرتب مقدار کالری دریافتی تان را تا حد نیاز روزانه کم کم بالا ببرید.

در نهایت اگر بعد از اقدام موارد فوق باز هم ذهنتان درگیر شمارش کالری و وسواس تغذیه ای است لطفاً به متخصص مراجعه کنید.

پرسش: پسر خاله من که بسیار به هم نزدیک هستیم به تازگی شروع به استفاده از مواد مخدر خصوصاً تریاک کرده است تا حدی که دیگر او را نمی شناسم. این اتفاق زمانی شروع شد که او قادر نبود کار پیدا کند و همزمان از دوست دخترش جدا شد. فکر می کنم او ابتدا برای اینکه حال دگرگون شده اش را بهتر کند شروع به استفاده از مواد کرد ولی این جریان دیگر از کنترل خارج شده و نمی‌شود جلوی آن را گرفت. او کل روز را در اتاقش به سر می برد و با هیچ کس رابطه اجتماعی برقرار نمی کند. هر وقت تلاش می کنم با او صحبت کنم به شدت عصبانی می شود. شرایط اقتصادی اصلاً مناسب نیست و یک فرد عصبی به سختی کار پیدا می کند. می ترسم با توجه به شرایطی که دارد، دیگر هیچوقت به زندگی عادی بر نگردد. بسیار نگران از دست دادنش هستیم. چه کار باید بکنیم؟

پاسخ: نگرانی شما برای پسر خاله تان بسیار بجا و با‌ارزش است. اعتیاد به مواد مخدر بسیار جدی است و متاسفانه همچون اپیدمی در بسیاری از کشورها رواج دارد. رفتار پسر خاله تان اصلاً غیر منتظره نیست. شما باید درک کنید که عدم پذیرش و انکار کردن قسمت بزرگی از اعتیاد می‌باشد، بنابراین عجیب نیست که عصبانیت بخشی از پاسخ او به دیگران است.

پیشنهاد من به شما صحبت و نظر سنجی با خانواده نزدیک و یا دوستان صمیمی اوست تا راه حلی برای کمک گرفتن پیدا کنید. این مشکلی نیست که فرد مبتلا قادر باشد به تنهایی از پس آن بربیاید. از طرفی بسیاری مراکز ترک اعتیاد در ایران وجود دارند تا جوانانی که به مواد مخدر اعتیاد دارند را در راه بهبودی کمک می کنند. همچنین این مراکز خانواده و دوستان فرد مبتلا را آگاه می سازند که چگونه فرد را برای رجوع به این مرکزها متقاعد کنند.

پرسش: خانومی سی و چند ساله و مجرد هستم که با خانواده ام زندگی می کنم. من برای تشکیل خانواده و پیدا کردن همسر بسیار تحت فشارم.تمامی دوستانم ازدواج کرده اند و بعضی صاحب فرزند هم هستند. با توجه به سن من پیدا کردن مرد مناسب بسیار کار سختی ست . اخیراً به فکر انجام دادن چند عمل زیبایی روی صورتم افتاده ام تا جوانتر بنظر برسم و شادابتر شوم. تعدادی از دوستانم که بُتاکس استفاده کرده اند و عمل زیبایی داشته اند، جوانتر به نظر می رسند. گاهی فکر می کنم با وجود بودن این همه زن جوان مجرد باید این کار را انجام بدهم تا بتوانم مورد مناسبی برای ازدواج باشم. از طرفی می ترسم که خیلی تغییر کنم و دیگر خودم نباشم و حتی شاید خود را نپذیرم. لطفاً مرا راهنمایی کنید.

پاسخ: به نظر می رسد که سوال شما شامل دو بخش می شود.
اول: یافتن مرد مورد علاقه. تحقق این امر بدون فرصت قرار گرفتن در شرایط و موقعیت های ملاقات با فرد دیگر ممکن نیست. این مسئله هیچ ارتباطی با ظاهر شما و اینکه با چه کسی رقابت می کنید ندارد.

و اما به نظر می‌رسد که مشکل دوم ترس پیش رونده از رقابت با زنان جوان تر برای بدست آوردن مرد زندگی است و شما در شگفتی هستید که آیا با انجام عمل‌های زیبایی نسبت به این مسأله احساس بهتری پیدا خواهید کرد یا خیر.
حساسیت شما برای داشتن ظاهری متفاوت پس از عمل و احتمال دوست نداشتن آن ، درست و بجاست.سن ٣٠ تا ۴۰ سالگی، آنقدر زیاد نیست که برای رسیدن به جوانی ،خود را زیر تیغ جراهی ببرید. در ثانی معمولاً با شروع انجام این عمل ها، به سختی می‌شود توقف کرد و برگشت از آن ممکن نیست. من فکر می‌کنم بهتر است، تلاش و تمرکز خود را در راه قرار گرفتن در موقعیت هایی صرف کنید که احتمال آشنایی با آقایان مجرد مناسب را به شما می دهد.از دوستان واقعی خود که شما را دوست دارند و برای شادی شما اهمیت قائل اند، خواهش کنید که شما را با دوستان دیگر خود آشنا کنند و به آن‌ها فرصتی دهید که شما را به دیگران معرفی کنند. این در صورتی است که شما از آنها بخواهید و درخواست کنید. این از طرف شما قدم بسیار بزرگی است و ممکن است از نتیجه این حرکت بطرزی مثبت شگفت زده شوید.
در آخر هیچ کس به اندازه یک زن با اعتماد به نفس جذاب نیست.وقتی آگاهی یابید که چه چیزهایی شما را خوشحال می کنند و به شما اتکای به نفس و حس قدرت درونی می دهند، نتیجه آن در زیبایی ظاهری شما منعکس شده و مشهود خواهد بود. در نتیجه دیگران نیز به سمت شما جذب خواهند شد.

با تشکر از دکتر مریم، روانکاو رسمی بی جوراب برای مشاوره اختصاصی این قسمت از چایی با سمیرا . لطفاً سئوالات خود در بخش چایی با سمیرا را به آدرس samira@bijoorab.com بفرستید.

گردآورنده سمیرا - ۹۳/۰۹/۲۹
چطور بود؟

عالی
۵۵ %

باحال
۳۳ %

...اِی
۱۱ %

!نُچ
۰ %
دانلود خلاصه کتاب ماه
چایی با سمیرا
دستور غذاهای گیاهی
استایل های خیابانی
پادکست موسیقی سامانیزم