پلی لیست ماه را بشنوید
جدیدترین ها
فشن و استایل
جدایی از جسم، پرواز روح
فیلم
کومیکو در جستجوی گنج
فرهنگ و هنر
ما همه مهاجریم. Ellis پروژه جدید JR با همراهی Robert Deniro
فیلم
یکی از بهترین فیلم های کمدی سال
موسیقی
معرفی موسیقیدان ماه Simen Mitlid
فشن و استایل
نگاهی به پرطرفدارترین ترند پارچهٌ امسال
پچ پچ
آداب و رفتار حرفه ای : شرکت در جلسات ١
بی جوراب را
درصندوق های خود دریافت کنید

ارتباط ورزش و درمان افسردگی

©Photo: www.acneeinstein.com

ورزش و فعالیت بدنی در بهبود افسردگی و تقویت روحیه نقش بسیار مهمی‌ را بازی می کندتمرینات ورزشی با بالا بردن اعتماد به نفس، به جنبه‌های مختلف زندگی‌ انسان کمک می‌‌کنند. 

ورزش کردن صحیح، باعث افزایش ترشح سروتونین می‌‌شود. سروتونین یک واسطه عصبی است که باعث تنظیم خلق و خو و احساسات مثبت می‌‌گردد. آندروفین نیز که یک مسکن طبیعی است و در کاهش درد موثر است، در اثر ورزش و فعالیت بدنی افزایش می‌‌یابد. انجام تمرینات ورزشی همچنین باعث تنظیم فشار خون شده و این مسئله به عملکرد بهتر سیستم های عصبی مغز کمک می‌‌کند.

طبق تحقیقات انجام شده، ورزش‌های هوازی مانند شنا، ایروبیک، دوچرخه سواری‌، کوهنوردی، فیتنس، رقص و تنیس با ایجاد تعریق و بالا بردن ضربان قلب، تاثیرات بیشتری در درمان افسردگی دارند. همچنین پیوستن به یک گروه ورزشی یا عضویت در یک باشگاه باعث بالا بردن روابط اجتمایی‌ شده و در نتیجه تغییرات مثبتی نیز بر روحیه و خلق و خوی فرد بوجود می آورد.

حداقل ۳ روز در هفته و هر بار ۴۵ دقیقه فعالیت بدنی درست و زیر نظر مربی‌ تاثیرات شگفتی در سلامت جسمی‌ و روحی‌ ایجاد می کند. طبق بررسی‌های اخیر کسانی‌ که بطور منظم ورزش می‌‌کنند، به میزان  یک چهارم کمتر از سایرین به حالت افسردگی دچار می‌‌شوند.

لازم به ذکر است که در موارد پیشرفتهٔ افسردگی بیمار باید حتما زیر نظر پزشک و روان درمان قرار گیرد ولی‌ ورزش به عنوان یک کمک درمان می‌‌تواند بسیار موثر باشد.

از نظر من هیچ چیزی مهمتر از سلامت جسمی‌ و روحی‌ انسان نیست و هر کس تنها خودش می‌‌تواند در این زمینه به خود کمک کند. چه بسا با سلامت و شادابی بیشتر، قادر خواهیم بود بهتر و بیشتر به دیگران و محیط اطرافمان کمک کنیم.

گردآورنده هنگامه صبری - ۹۳/۱۱/۰۱
چطور بود؟

عالی
۶۸ %

باحال
۱۰ %

...اِی
۱۰ %

!نُچ
۱۰ %
دانلود خلاصه کتاب ماه
چایی با سمیرا
دستور غذاهای گیاهی
استایل های خیابانی
پادکست موسیقی سامانیزم