پلی لیست ماه را بشنوید
جدیدترین ها
فشن و استایل
جدایی از جسم، پرواز روح
فیلم
کومیکو در جستجوی گنج
فرهنگ و هنر
ما همه مهاجریم. Ellis پروژه جدید JR با همراهی Robert Deniro
فیلم
یکی از بهترین فیلم های کمدی سال
موسیقی
معرفی موسیقیدان ماه Simen Mitlid
فشن و استایل
نگاهی به پرطرفدارترین ترند پارچهٌ امسال
پچ پچ
آداب و رفتار حرفه ای : شرکت در جلسات ١
بی جوراب را
درصندوق های خود دریافت کنید

یک حرفه ای کیست و چگونه در محیط کار رفتار کنیم؟

©Photo: www.evenesis.com

چگونه متخصصی قابل اعتماد و حرفه ای باشیم؟ کلاس کاری-حرفه ای چیست؟

تعریف یک انسان حرفه ای فقط در میزان دانش کاری اش خلاصه نمی شود. رفتار، منش و به عبارتی کلاس حرفه ای یک متخصص، نشان دهنده سطح و توانایی فرد جهت انجام و مدیریت در کار است. توانایی رفتاری و آداب حرفه ای فرد می تواند برحسب نوع تخصص و میزان ارتباط با دیگران در محیط کار، در پیشبرد کاری و پیشرفت شغلی او تاثیر داشته باشد. در سری مقالات رفتار و آداب حرفه ای در محیط کار، به معرفی آداب و نکته های مهم در این زمینه از زوایای گوناگون می پردازیم. در هر مقاله یک جنبه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. شاید بسیاری از این نکات تکراری و یا حتی ساده به نظر برسند ولی همین نکات ساده که گاهاً فراموش می شوند، نقش مهمی در ارتباطات ما در محیط کاری دارند و می توانند از ما تصویر یک متخصص حرفه ای ارائه دهند و به قولی نمایشگر کلاس کاری ما در محیط کار باشند.

توانایی های کاری، به دو دسته توانایی های تخصصی (Hard Skills) وتوانایی های رفتاری (Soft Skills) تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این دو نوع توانایی یا skill بنا بر نوع کار و موقعیت کاری پررنگ و کم رنگ می شود.

توانایی های تخصصی شامل میزان تخصص، تحصیلات مرتبط با کار، مدارک دریافتی ، پروژه های کار شده و تجربه های کاری مرتبط با موقعیت شغلی ، می باشند. در دنیای رقابتی کاری، در هر رشته، از هنر تا علوم انسانی، دنیای پزشکی و مهندسی، علوم پایه و همه و همه فرد متخصص نیاز به تحصیل و پویایی دارد.

هر کدام از ما در هر شغلی که مشغول هستیم می بایست برنامه های کوتاه و بلند مدت جهت پیشرفت و به روزرسانی دانش کاری خود داشته باشیم.

توانایی های رفتاری، شامل نحوه و یا آداب رفتاری فردی در محیط کار می باشند. این توانایی ها می توانند، اکتسابی، آموزشی و یا تربیتی باشند. این رفتارها بسته به تعداد افرادی که شخص با آنان در تعامل است و محیط کاری به مرور زمان شکل می گیرند. فرهنگ محیط کار و همکاران اثر به سزایی در کسب این توانایی ها دارند. این توانایی ها را می توان به گروه های زیر دسته بندی کرد:

-آداب و رفتار ارتباطی حضوری شامل رفتار، لباس پوشیدن، مواجه شدن با مشکلات، رفتار در مقابل تغییرات، نحوه بیان مشکلات، عکس العمل نشان دادن به نظر مخالف و موافق و همچنین آیین کار گروهی در محیط کار.

-آداب و رفتار شرکت در جلسات رسمی و غیر رسمی

-آداب نوشتن و ارسال ایمیل (Email) و نامه های اداری و یا ارتباطات غیر حضوری

-نحوه ارایه Presentation های تخصصی به گروه های مختلف مانند مدیریت، هم گروه ها و یا مشتری

-رفتار و منش شرکت در جلسات مصاحبه کاری

-آداب جلسات پرسش و پاسخ و یا برگزاری workshop حرفه ای

به عنوان نمونه، برای شرکت در جلسات کاری علاوه بر سر وقت بودن، آگاهی از موارد جلسه و تهیه گزارش اقدامات انجام شده، مواردی چون انتخاب صندلی مناسب، نحوه نشستن و ایراد سخن و ترک جلسه می بایست مورد توجه قرار بگیرند.

-به طور کلی، قبل از شروع جلسه از موقعیت و چیدمان اتاق مطلع باشید و برحسب نقش خود، صندلی تان را انتخاب کنید.

- اگر به عنوان گرداننده جلسه در جلسه حضور دارید صندلی را انتخاب کنید که تمامی افراد شرکت کننده به راحتی شما را ببینند. در صورت نیاز به استفاده از وایت برد و یا ارایه پرزنتیشن، صندلی شما می بایست حتی المقدور به امکانات مورد نیاز نزدیک باشد تا از قدم زدن و تغییر مرکز توجه در جلسه جلوگیری شود.

-در صورتی که برای اولین بار در جلسه ای حاضر می شوید و قرار است به شرکت کنندگان معرفی گردید، صندلی نزدیک و یا کنار گرداننده جلسه جای شماست.

-اگر به عنوان گرداننده جلسه شرکت می کنید، دورترین صندلی به در ورودی اتاق را برگزینید. زیرا که مسلماً نمی خواهید رفت و آمد دیگران خلائی در مدیریت جلسه شما ایجاد کند.

-به قرار گرفتن پنجره ها، موارد تزیینی چون آینه توجه داشته باشید. در صورتی که شما می بایست مرکز توجه جلسه باشید، صندلی انتخاب کنید که حتی المقدور پنجره ها و تزیینات روبروی شما باشند تا تمرکز مخاطبین در هنگام ایراد سخنرانی تان از بین نرود.

نحوه نشستن در جلسات و یا گفتگوهای دو نفره در بازتاب شعور کاری و روابط حرفه ای یک فرد متخصص بسیار مهم است. در هر زمینه کاری، زبان بدنی (body language) نود درصدِ ارتباط غیرکلامی را پوشش می دهد. به عنوان مثال، دستان گره زده و شانه های منقبض، نشانه عدم اعتماد به نفس فرد است. نوع تیکه دادن به صندلی، استفاده از خودکار، قرار دادن دست ها روی میز و فاصله بدن تا میز جلسه، همه و همه نقش بسیار مهمی را در ارسال پیغام های تایید، تکذیب و اهمیت مفاد جلسه و سخنران ایفا می کنند.

با ما باشید تا در سری نوشته های آداب و رفتار حرفه ای به هر کدام از این موارد بپردازیم

گردآورنده امیره مظاهری - ۹۳/۱۰/۱۳
چطور بود؟

عالی
۴۹ %

باحال
۳۲ %

...اِی
۱۰ %

!نُچ
۷ %
دانلود خلاصه کتاب ماه
چایی با سمیرا
دستور غذاهای گیاهی
استایل های خیابانی
پادکست موسیقی سامانیزم