پلی لیست ماه را بشنوید
جدیدترین ها
فشن و استایل
جدایی از جسم، پرواز روح
فیلم
کومیکو در جستجوی گنج
فرهنگ و هنر
ما همه مهاجریم. Ellis پروژه جدید JR با همراهی Robert Deniro
فیلم
یکی از بهترین فیلم های کمدی سال
موسیقی
معرفی موسیقیدان ماه Simen Mitlid
فشن و استایل
نگاهی به پرطرفدارترین ترند پارچهٌ امسال
پچ پچ
آداب و رفتار حرفه ای : شرکت در جلسات ١
بی جوراب را
درصندوق های خود دریافت کنید

آداب و رفتار حرفه ای : شرکت در جلسات ١

©Photo: www.hoteltravel.com

در این سری به آداب شرکت در جلسات می پردازیم. آداب ارسال دعوتنامه، حضور در جلسه و انتخاب مکان نشستن از موارد بحث امروز می باشند. در این سری آداب رفتاری برگزار کننده و شرکت کننده در جلسه بررسی می شود.

ارسال دعوتنامه حضور در جلسه قدم ابتدایی و اصلی برگزارکردن جلسه است.

دریافت کننده درخواست دعوت به جلسه و یا شرکت کننده در جلسه:

- مطمئن باشید که از نحوه ارسال پاسخ درخواست دعوت آگاهید.

- پاسخ حضور و عدم حضور خود را در سریع ترین زمان ممکن به درخواست کننده ارسال کنید.

- در صورت تغییر برنامه و یا امکان پیشنهاد زمان و تاریخ جدید درخواستی تان ، با درنظرگرفتن زمان کافیی با برگزارکننده مذاکره کنید.

- درصورت عدم حضوردرجلسه علت را در پاسخ متذکر شوید. این کار نه تنها احترام به مدعو است بلکه از آداب مهم کار گروهی است.

- درصورتی که شما نقش اصلی را در جلسه ایفا می کنید و از شرکت کنندگان مهم هستید، حتی المقدور در کوتاه ترین زمان ممکن، حضور و یا عدم حضور خود را اعلام نمایید.

به ارسال پاسخ به درخواست دعوت حضور در جلسه، سمینار، کنفرانس و یا یک برنامه گروهی اصطلاحاً RSVP ،répondez, s’il vous plaît، به معنی لطفا پاسخ دهید، گفته می شود.

ارسال کننده درخواست دعوت به جلسه:

- درخواست خود را تا حد ممکن با رعایت فاصله زمانی مناسب ارسال کنید. این مساله نه تنها احترام به ارزش وقت مدعوین است بلکه، به شما زمان کافی جهت برنامه ریزی جلسه را می دهد. از طرفی امکان رد درخواستتان حداقل خواهد بود.

- در متن ارسال دعوت به جلسه، علاوه بر زمان و مکان جلسه نحوه ارسال RSVP را بصورت واضح و صریح قید نمایید.

- امکانات مورد نیاز جلسه را مرور کنید و نحوه تهیه آنها را به مدعوین اطلاع دهید. به عنوان مثال، اگر نیاز به کامپیوتر و یا نرم افزار خاصی در طول جلسه است، مدعوین می بایست از نحوه دسترسی و استفاده از آنها قبل از جلسه آگاه باشند.

- قبل از شروع جلسه از مناسب و کارا بودن امکانات اطمینان کامل حاصل نمایید.

- متن دعوت می بایست، صریح و واضح باشد. این متن معمولا شامل: هدف برگزاری، مفاد و نتایج مورد انتظار جلسه است. درصورتیکه این نشست در راستای جلسات قبلی است و وظایفی به مدعوین محول شده بوده، متن جلسه می بایست مروری بر وظایف محول شده و انتظار جلسه از افراد مسئول را شامل باشد. ارسال صورت جلسه قبلی در اینمورد بسیار مؤثر خواهد بود.

انتخاب صندلی یا مکان نشستن:

همینطور که دربحث قبلی ذکر شد، انتخاب صندلی مناسب در جلسات کاری از اهمیت بالایی برخوردار است. در حقیقت نقش شما در جلسه با انتخاب مکان مناسب تعریف می شود.

بطور کلی در صورتی که شما گرداننده جلسه هستید، صندلی شما می بایست در مکانی انتخاب شود که اشراف کامل به جلسه را دارا باشد. در صورتی که شما از شرکت کنندگان هستید و بیشتر نقش شنونده یا ناظر را دارید، اجازه دهید که فرد برگزار کننده صندلی اصلی اتاق جلسه را برگزیند.

برگزار کننده جلسه:

-مکانی را انتخاب کنید که علاوه بر تسلط کامل شما به مخاطبین حاضر، کمترین امکان عدم تمرکز آنان را نیز داشته باشد. بعنوان مثال، از انتخاب صندلی رو بروی آینه و یا پنجره ای که پرده آن بسته نیست خودداری کنید.

- در صورتی که نیاز به استفاده از وایت برد و یا امکانات دیگر برگزاری جلسه دارید، صندلی شما می بایست جایی انتخاب شود که کمترین راهپیمایی را داشته باشد.

- تا حد ممکن دور از در ورودی بنشینید.

شرکت کننده در جلسه:

- بسته به هدف حضورتان در جلسه صندلی خود را برگزینید. در صورتی که شما به عنوان ناظر و شنونده در جلسه حضور دارید، صندلی های ردیف دو برای شما مناسب می باشند و نیازی به نسشتن کنار نقش اصلی جلسه ندارید.

- درصورتی که به هر دلیل دیر به جلسه رسیده اید نزدیک ترین صندلی را برگزینید.

در آخر:

همانطور که در نوشتار قبلی اشاره شد، تحقیقات نشان داده اند که انسان بالای ٪٨٠ پیغام ها را با حالت بدن و صورت به هنگام مکالمه انتقال می دهد. به عبارتی ارتباط غیر کلامی نقش بسیار مهمی را در برقراری ارتباط انسان ها با یکدیگر دارا می باشد. نحوه نشستن در جلسه و برخورد با حاضرین امر بسیار مهمی در نمایش شخصیت شما و میزان علاقه شما به حضور در جلسه را بازی می کند. میزان حضور ذهنی و غیر کلامی شما در جلسه، در درجه اول احترام به خود و بعد احترام به دیگرشرکت کنندگان و برگزار کننده جلسه را نمایان می سازد.

در مبحث بعدی به آداب حضور و ارتباط غیر کلامی در جلسات می پردازیم.

گردآورنده امیره مظاهری - ۹۳/۱۱/۲۸
چطور بود؟

عالی
۳۷ %

باحال
۲۵ %

...اِی
۳۱ %

!نُچ
۶ %
دانلود خلاصه کتاب ماه
چایی با سمیرا
دستور غذاهای گیاهی
استایل های خیابانی
پادکست موسیقی سامانیزم